70 % от световното потребление на вода се използва в земеделието и животновъдството; промишлеността използва 20%, докато 10% се озовава в нашите вътрешни кранове. Средно всеки от нас консумира повече от 100 литра вода на ден.
Населението на Земята расте. Това води до по-голяма консумация на вода. Предвижда се световното население да нарасне с около два милиарда до 2050 г., тоест до почти 10 милиарда души.
Освен това потреблението на вода се покачва два пъти по-бързо от нарастването на населението, защото стандарта ни на живот също се повишава. Това е особено значим фактор в бързо развиващите се страни като Индия и Китай. Все повече домакинства придобиват достъп до основни удобства като душ, тоалетна, пералня и др. Също консумират повече, защото започват да използват смартфони, автомобили и т.н. - производствените им процеси изискват хиляди литра вода.
Околна среда и климат
Обезлесяването и урбанизацията унищожават екосистемите, които са от решаващо значение за попълването на подземните води. В комбинация с глобалното затопляне и прекомерното използване, това постоянно изтощава световните водни резерви.
В същото време обезлесяването и урбанизацията също увеличават риска от наводнения. Следователно инвестирането в пространства за вода и в омекотяване е инвестиция за по-малко водни проблеми.
Замърсяване
Замърсяването уврежда естествените водни източници : 80% от китайските реки са толкова замърсени, че вече няма живот в тях. В световен мащаб само 20% от отпадъчните води се обработват и рециклират.
Стара, течаща инфраструктура
Поддържането на водната инфраструктура е скъпо и за съжаление, е било отложено в миналото. В САЩ 23 милиарда литра питейна вода се губят заради течове всеки ден. В Белгийския регион Фландрия цифрата е 180 милиона литра.
За да преодолеем разликата между търсенето и предлагането, не е достатъчно само да използваме водата по-разумно. Инвестициите в сферата са от решаващо значениe. В резултат на изменението на климата ще трябва да се борим с по-екстремни метеорологични условия. За да се преодолеят периодите на засушаване, но и да се противодейства на наводненията по време на периоди на силни валежи, са необходими инвестиции в допълнителни пространства за съхранение на вода, като например в буферни басейни, инфилтрационни кладенци и цистерни.
Според проучване на McKinsey са необходими не по-малко от 11 700 милиарда долара за инфраструктурни инвестиции, за да се отговори на търсенето на вода до 2030 г.
Недостигът на питейна вода, необходимостта от поддържане и разширяване на инфраструктурата, както и по-високи стандарти за качеството на водата, създават стабилен растеж на оборота за водните компании. Този ръст на оборота от своя страна се изразява в солиден ръст на приходите и обяснява силните им резултати на фондовите пазари през последните десет години.
Настоящите проблеми във веригите на доставки в полупроводниковия сектор предлагат допълнителна възможност. Използването на чипове във всичко - от автомобили до компютърни игри или електрически четки за зъби, се е увеличило в световен мащаб. Капацитетът трябва да бъде увеличен. Производството на полупроводникови продукти включва използването на чиста вода. Компаниите, които са активни в процесите, свързани с чиста вода, печелят от това.
Инвестирането във вода е отчасти циклично и отчасти нециклично. Водната инфраструктура например е силно циклична. Когато икономиката се справя добре, се изграждат повече къщи, публичните инвестиции се увеличават и компаниите правят по-големи инвестиции в поддръжката и разширяването. Възстановяването на икономическия растеж след кризата с коронавируса, съчетано с допълнителни правителствени инвестиции, следва да осигури стимул за тези компании.
Компаниите, осъществяващи дейност в области като тестване на качеството на водата или пречистването на водите, са по-малко зависими от икономическия цикъл. Те често работят на нишови пазари, и могат да се похвалят със силни баланси и висока ликвидност.
Необходимостта от вода винаги ще съществува, каквото и да се случи, създавайки безкраен пазар и възможност за растеж на водните компании.
Броят на компаниите, които се борят с проблема, свързан с водните ресурси, расте бързо. Техните експертизи и иновации предоставят решения, които са изключително важни и които помагат за едно по-добро бъдеще.
А за какво бъдеще работят вашите пари?
И вие можете да допринесете като инвестирате в такива компании с KBC ECO Fund Water. Така помагате със справянето на сериозен световен проблем, а в същото време ставате част от този бързо растящ сектор.
... се използва музика в технологиите за засичане на течове
"Акустичният мониторинг" спомага за откриването на течове в тръбопроводите и по този начин срещу загубите на вода. Специално оборудване се използва през нощта, за да се доловят "звуци за изтичане" или вибрации. Тези акустични монитори обикновено се използват съвместно с интелигентни измервателни уреди. Данните се събират, препращат и анализират. Това улеснява установяването на местоположението на теч, което дава възможност ремонтът да се извършва по-бързо и по-ефективно.
Информацията, предоставена в настоящия документ, не представлява съвет или препоръка за инвестиране във финансови инструменти и не следва да се тълкува като такава. Не се гарантират печалби и съществува риск за инвеститорите да не си възстановят пълния размер на вложените средства. Препоръчително е инвеститорите да се запознаят внимателно с характера на финансовите инструменти и да определят инвестиционните си цели и склонността си да поемат рисковете, преди вземане на инвестиционно решение. Допълнителна информация за рисковете може да се получи в клоновете на банката или тук.