Важно! Препоръчваме ви при достъпване на сайта www.ubbam.bg да използвате браузер различен от Internet Explorer.

Свържете се с нас

Свържете се с нас

Phone
0700 1 17 17

За територията на България

International number
+359 2483 1717

Номер за връзка от чужбина

Mail
Изпратете запитване

чрез контактната ни форма

Клонове и банкомати

Зона на инвеститора

en

СЪОБЩЕНИЕ във връзка с въвеждането на еврото като официална валута в Република България

date

31 март 2025

 

Целта на настоящия документ е да Ви запознаем с приложимите правила относно превалутирането в евро, както и да Ви предоставим и друга полезна информация, свързана с въвеждане на еврото като официална парична единица в България и очакваното въздействие  върху инвестициите Ви при нас.

Описаните по-долу правила се отнасят за колективните инвестиционни схеми/договорни фондове, наричано по-долу „Фондовете“, управлявани от “KBC Asset Management N.V.”, Белгия чрез клона си в България „Кей Би Си Асет Мениджмънт Н.В. - клон“ КЧТ (с търговско наименование ОББ Асет Мениджмънт), наричано по-долу „Управляващото дружество“, които са деноминирани в български лева към датата на въвеждане на еврото като официална парична единица в Република България, по-конкретно:

 

Име на фонда

ISIN code

ОББ ЕкспертИйз Дефанзивен Балансиран (ЛЕВА)

BG9000003210

ОББ ЕкспертИйз Дефанзивен Толерантен (ЛЕВА)

BG9000006213

ОББ ЕкспертИйз Динамичен Балансиран (ЛЕВА)

BG9000007211

ОББ ЕкспертИйз Динамичен Толерантен (ЛЕВА)

BG9000010215

ОББ ЕкспертИйз Силно Динамичен Толерантен (ЛЕВА)

BG9000011213

ОББ ЕкспертИйз Дефанзивен Консервативен Отговорно Инвестиращ

BG9000006221

ОББ ЕкспертИйз Дефанзивен Балансиран Отговорно Инвестиращ

BG9000005223

ОББ ЕкспертИйз Дефанзивен Толерантен Отговорно Инвестиращ

BG9000004226

ОББ ЕкспертИйз Динамичен Балансиран Отговорно Инвестиращ

BG9000003228

ОББ ЕкспертИйз Динамичен Толерантен Отговорно Инвестиращ

BG9000002220

ОББ ЕкспертИйз Силно Динамичен Толерантен Отговорно Инвестиращ

BG9000001222

ДФ „ОББ Платинум България“

BG9000009050

 

Дата на въвеждане

Законът за въвеждане на еврото в Република България (Обн. – ДВ, бр. 70 от 20.08.2024г.) влиза в сила от датата, определена в Решение на Съвета на Европейския съюз (Съвета) за приемането на еврото от Република България.

Датата на въвеждане на еврото като официална парична единица на Република България ще бъде определена в това решение и ще бъде допълнително оповестена от Управляващото дружество.

Официалният валутен курс на лева към еврото е неотменимо фиксираният валутен курс от 1.95583 лева за 1 евро, който трябва да бъде потвърден от Съвета чрез изменение на Регламент (EО) № 2866/985.

 

Период на двойно обозначаване на парични стойности

За периода, започващ един месец след датата на влизане в сила на решението за приемането на еврото и приключващ 12 месеца след датата на въвеждане на еврото, Управляващото дружество обозначава двойно (в евро и лева) паричните стойности в обобщената информация на емисионните стойности и цените на обратно изкупуване на дялове на Фондовете за предходния месец.

Паричните стойности във всички други документи, вкл., но не само, правилата, проспекта, основния информационен документ, годишен и шестмесечен отчет на Фондовете, поръчките за записване и обратно изкупуване на дялове на Фондовете, потвържденията за изпълнени поръчки за записване и обратно изкупуване, се представят само в левове – до датата на въвеждане на еврото, а след нея - само в евро.

 

Автоматично превалутиране на номиналната стойност на дяловете

На датата на въвеждане на еврото валутата на номиналните стойности на Фондовете ще бъде автоматично превалутирана от „Централен депозитар“ АД от левове в евро по официалния валутен курс, като номиналната стойност на един дял в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс и резултатът се закръгли до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:  1. когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен;  2. когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица. Броят дялове от емисията се умножават по номиналната стойност на един дял и полученият резултат е размерът на емисията в евро.

Пример: Фондът е емитент на емисия дялове в размер 4 395 940,35 лв., разпределена в 43 959,4035 дяла с номинална стойност 100 лв. всеки. След превалутирането емисията дялове на Фонда ще бъде в размер 2 247 644,30 евро, разпределена в 43 959,4035 дяла с номинална стойност 51,13 евро всеки.

Клиентите не следва да предприемат никакви действия по обратно изкупуване от Фондовете, деноминирани в лева, и последващо инвестиране във Фондовете, след като бъдат деноминирани в евро. Превалутирането на номиналната стойност на дяловете се извършва автоматично от Централния депозитар и не е свързано с разходи за клиентите.

 

Нетна стойност на активите, нетна стойност на активите на един дял

В първия работен ден от датата на въвеждане на еврото нетната стойност на активите на Фондовете се изчислява, като нетната стойност на активите в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс и резултатът се закръгли до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:  1. когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен;  2. когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

Нетната стойност на активите на един дял в евро се изчислява, като превалутираната нетна стойност на активите се раздели на броя дялове в обращение и получената стойност се закръгли с точност до четвъртия знак след десетичната запетая по следния начин: 1. когато петият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, четвъртият знак след десетичната запетая остава непроменен;  2. когато петият знак след десетичната запетая е равен или по-голям от пет, четвъртият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица. Емисионната стойност на един дял в евро и цената на обратно изкупуване на един дял в евро се закръгляват съобразно описаното правило.

Пример: Фондът е с НСА 7 015 079,15 лв., а дяловете в обращение са 43 959,4035 броя. При превалутирането НСА става 3 586 753,02 евро, а НСА на един дял е 81,5924 евро.

След датата на въвеждане на еврото като официална парична единица нетната стойност на активите, нетната стойност на активите на един дял, емисионната стойност и цената на обратно изкупуване се изчисляват само в евро, като се прилагат описаните по-долу правила за двойно обозначаване.

 

Записване и обратно изкупуване на дялове от Фондовете. Разходи при записването и обратното изкупуване. Рисков профил

В периода до три работни дни преди датата на въвеждане на еврото като официална парична единица в Република България записването и обратното изкупуване на дялове от Фондовете, включително и при участие в инвестиционен план, се извършва в левове.

След датата на въвеждане на еврото записването и обратното изкупуване на дялове от Фондовете, включително и при участие в инвестиционен план, ще се извършва в евро.

Въвеждането на еврото като официална парична единица няма да доведе до промяна в характеристиките на инвестициите Ви във Фондовете. По-конкретно, рисковият профил и инвестиционната стратегия на Фондовете се запазва без промяна след въвеждане на еврото. Без промяна остават, също така, и разходите на Фондовете, в които сте инвестирали.

 

Спиране на емитирането и обратното изкупуване на дялове

Съгласно изискванията на ЗВЕРБ в срок от три работни дни преди датата на въвеждане на еврото в Република България, всички сделки и операции с дялове се преустановяват. Сделките и операциите се възобновяват в първия работен ден след въвеждане на еврото.

В изпълнение на законовите изисквания Управляващото дружество ще спре емитирането и обратното изкупуване на дялове на всички управлявани от него фондове за посочения период.

Информация за конкретните дати на спирането на емитирането и обратното изкупуване на дялове, съответно за тяхното възобновяване, ще бъде оповестена на интернет сайта www.ubbam.bg, секция Новини.

 

Право на информация

В  периода от датата на въвеждане на еврото до една година след дата на въвеждане всеки клиент има право да получи информация относно паричните стойности в левове за своите инвестиции във Фондовете към датата на въвеждане на еврото.

ОББ е дистрибутор на фондовете на KBC Asset Management NV, Белгия, част от KBC Group, които се предлагат на територията на Република България. Предоставянето на информация и връзка с инвеститорите се осъществява единствено чрез дистрибутора ОББ. ОББ предоставя безплатно информацията в 7-дневен срок от поискването.

За връзка с екипа на ОББ можете да използвате формата за обратна връзка на www.ubb.bg или чрез Контактния център за клиенти на телефони: 0700 117 17 или +3592 483 1717 (номер за връзка от страната и чужбина) или *7171 (кратък номер за абонати на мобилни оператори от България), както и да се обърнете към най-близкия клон на ОББ.

 

Обратно към Новини