„Денят на Освобождението“ надмина и най-големите страхове

04 април 2025
Известният вече плакат, който президентът Тръмп показа в Розовата градина на Белия дом, повишава средните вносни тарифи в САЩ от 3 % на 24 %, което е най-високата митническа ставка от повече от 100 години. Новоналожените мита варират в зависимост от държавата, като най-високи са митата върху вноса от държавите, които имат най-голям търговски излишък със САЩ. Макар президентът да посочи, че е можел да отиде и още по-далеч, настоящото съобщение надхвърля очакванията на повечето анализатори. Заради това, икономическото въздействие на тази мярка трябва да бъде преразгледано. Финансовите модели показват, че ако други държави предприемат ответни мерки с реципрочни мита, в дългосрочен план може да бъдат загубени около 2,5 % от БВП на САЩ, като за Европа, Китай и Япония отрицателните ефекти върху БВП ще бъдат по-малки (от -0,6 до -0,7), а за Канада и Мексико значително по-големи (съответно -5 % и -6,5 %). Но нищо не е сигурно. В края на краищата никой не знае колко дълго ще останат в сила митата. Могат ли да бъдат договорени изгодни условия? Ще има ли контрамерки? Единственото, което е сигурно междувременно, е, че вече нищо не е сигурно. Това е опасна ситуация за икономиката. Потребителите и предприемачите не обичат несигурността и, ако тя се задържи дълго време, ще забележим негативния й ефект в икономическите данни и печалбите на компаниите. Все още не сме стигнали дотам, но последните данни в САЩ за потребителското доверие и разходи не са успокояващи. Рисковете със сигурност са се увеличили.
Според Йорун Ван Бьокел от KBC Asset Management: „Тази повишена несигурност ни подтиква да проявяваме предпазливост в портфейлите на фондовете ни. От известно време сме позиционирани защитно при акциите, като сектори като фармацевтичния (незасегнат от новите мита) и потребителските стоки заемат по-голямо място, а сме инвестирани по-малко от обичайното в циклични сектори, като например потребителските услуги. Сега също така намаляваме общо теглото на акциите под нивото на дългосрочната ни цел. В очакване на повече яснота относно тарифната война засега паркираме средства в краткосрочни инвестиции на паричния пазар“
Този пореден епизод отново ни напомня за динамиката на световната икономика и че пазарът може да има и моменти, в които да реагира по-емоционално. Но тези моментни колебания обикновено потъват в дългосрочния тренд като след преминаването през по-бурните води именно потенциалът в дългосрочен план се завръща на хоризонта, напомняйки, че за да бъдем успешни инвеститори трябва да бъдем спокойни, уверени и да гледаме към дългосрочната картина.
ОББ е дистрибутор на фондовете на KBC Asset Management NV, Белгия, част от KBC Group, които се предлагат на територията на България. ОББ Асет Мениджмънт е клон на KBC Asset Management NV, Белгия и управлява захранващите фондове в България. Предоставянето на информация и връзка с инвеститорите се осъществява единствено чрез дистрибутора ОББ.
ВАЖНО! Всяко мнение, изразено в този документ, представлява личното мнение на автора. Информацията, съдържаща се в тази публикация, е обща по своя характер и е предназначена само за информационни цели. Тя не може да се разглежда като инвестиционен съвет, инвестиционно проучване или препоръка за инвестиране. Устойчивостта е част от цялостната бизнес стратегия на KBC Group NV (вж. https://www.kbc.com/en/corporate-sustainability.html). Ние вземаме предвид тази стратегия при избора на теми за нашите публикации, но задълбоченият анализ на икономическото и финансовото развитие изисква обсъждане на по-широк кръг от теми. Тази публикация не може да се счита за "инвестиционно проучване", както е описано в закона и разпоредбите относно пазарите на финансови инструменти. Всяко предаване, разпространение или възпроизвеждане на информацията под каквато и да е форма и с каквито и да е средства е забранено без изричното предварително писмено съгласие на KBC Group NV. KBC не носи отговорност за точността или пълнотата на тази информация.
Източник на информация: KBC Asset Management NV, Белгия