Важно! Препоръчваме ви при достъпване на сайта www.ubbam.bg да използвате браузер различен от Internet Explorer.

Свържете се с нас

Свържете се с нас

Phone
0700 1 17 17

За територията на България

International number
+359 2483 1717

Номер за връзка от чужбина

Mail
Изпратете запитване

чрез контактната ни форма

Клонове и банкомати

Зона на инвеститора

en

Инвестиционна политикка

date

14 януари 2022

Наричана още стратегия, инвестиционната политика определя начинът, по който инвестира един взаимен фонд. Инвестиционната политика определя целите, начинът и е пряко свързана с нивото на риск, което определяме за определен взаимен фонд. Колкото по-висок е рискът, толкова по-динамична е инвестиционната политика. Според инвестиционната си политика, взаимният фонд може да определи съотношение, в което да инвестира – например 70% в облигации и 30% в акции. Това съотношение не е фиксирано и може да се променя в определени граници в зависимост от икономическата и пазарна ситуации. Инвестиционните политики често се групират спрямо типа инвеститор, за който са подходящи:

  • силно консервативните фондове най-често инвестират основно в парични средства и еквиваленти. Исторически доходността на силно консервативните фондове е била под процентът на инфлация от където идва и по-слабата им популярност.

 

  • консервативните фондове инвестират основно в държавни и корпоративни облигации, но могат да инвестират малка част от портфолиото си и в акции на по-големи, добре установени компании, известни като сини чипове. Исторически доходността на консервативните фондове е била около или малко по-ниска от процентът на инфлация.

 

  • отбранителните фондове инвестират основно в държавни и корпоративни облигации, но могат да инвестират и умерена част от портфолиото си в акции на по-големи, добре установени компании, известни като сини чипове като често голяма част от тези компании са в отбранителни сектори като хранително-вкусова промишленост, фармация, комунални услуги (електропреносни, водоснабдителни, газифициращи и др. дружества) и взаимният фонд може да използва хеджиране на риска. Целта при отбранителните фондове е умерена доходност при по-ниско ниво на риск като исторически доходността е била около или леко надвишаваща процентът на инфлация.

 

  • динамичните фондове инвестират основно в акции, но могат да инвестират по-малка част и в облигации като целта пред тях е потенциално по-висока доходност при по-високо ниво на риск. Поради по-високата компонента акции исторически доходността на динамичните фондове е била над процентът на инфлация.

 

  • силно динамичните фондове инвестират почти изцяло в акции, но малка част от портфолиото им може да бъде инвестирана и в облигации, често с по-висока доходност (съответно предимно издавани от компании или с по-нисък кредитен рейтинг). Много от тези фондове инвестират само в акции. Целта пред тях е максимална доходност като нивото на риск е високо и поради тази причина често индикативният инвестиционен хоризонт е минимум 5 години.

Пример:

Иван Петров осъзнава, че държейки парите си на депозит не получава никаква лихва, а вземайки предвид и ефекта на инфлацията, всъщност губи. Започва да търси решение какво да направи, така, че да се предпази от този сериозен проблем. Спира се на взаимен фонд, защото няма необходимите знания, време и опит самостоятелно да инвестира на капиталовите пазари. Поглеждайки към спестяванията си, той вижда, че разполага с 25 000 лева на депозит. Преценява, че 5 000 лева вероятно ще са му необходими за планиран ремонт на жилището, който ще направи след 1 година. Преценява, че останалите 20 000 лева няма да са му необходими през следващите 4 години. Тъй като инвестирането е нещо ново за Иван, той предпочита да се консултира с експерт и да получи инвестиционен съвет. След като експертът се уверява, че е запознат с целите и очакванията на Иван, той препоръчва на Иван да остави 5 000 лева в депозит, за да може да покрие разходите за планирания ремонт, а останалите 20 000 лева да инвестира във взаимен фонд. Експертът препоръчва взаимен фонд, чиято инвестиционна политика е с умерен риск, като фондът инвестира основно в облигации и по-умерено в акции, а препоръчителният инвестиционен хоризонт е указан като 3-5 години. Цялата тази информация е налична в документите на фонда, където е описана и инвестиционната му политика. Съчетавайки целите на фонда – инвестиционната му политика и препоръчителния хоризонт с целите на клиента, експертът предоставя качествен съвет като по този начин клиентът ще се чувства комфортно, знаейки, че не е поел излишен риск и че инвестицията е съобразена с неговите цели и очаквания.

Обратно към Академия